top of page
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
IMG_9301.JPG
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png

כל מה שצריך לדעת על האירוע הקרוב בשבועות! 

לפחות כל מה שאנחנו יודעים עד כה. את השאר נפענח כולנו יחד, בהמשך.

 

הקונספט

השנה נחזור במתכונת אחרת, בכפוף לכל האילוצים ולמציאות של 2024.

האירוע השנה יהיה שונה משנים קודמות בהרבה מאפיינים, ודומה במאפיין החשוב מכל - קהילת מידברן נפגשת לשבוע של אמנות, ביטוי עצמי ו"שריפה".

האירוע השנה יתקיים בשיטים, יהיה קטן יותר משנים קודמות, יציין עשור לאירוע מידברן הראשון ויניח את אבן הדרך הראשונה לעשר השנים הבאות.

אירוע מידברן בן עשר, וכבר עבר כל-כך הרבה בעשור חייו. 

והדרך לציין את העשור הזה היא ביחד.

 

האירוע הקרוב לא יהיה מידברן כפי שאנו רגילים.

לאור המצב, הרגישות ולאור המיקום עצמו, חשבנו על קונספט קצת שונה.
זו תקופה שבה אנחנו צריכים לחשוב יצירתית, לצאת מהתפיסה הקיימת, ולנסות דברים קצת אחרת.
אמנם ערפל המלחמה לא מאפשר תכנון רחוק טווח, אבל החיות, המפגש הקהילתי
וחדוות היצירה שנמצאת איתנו,
לצד הקושי והכאב  נותנים לנו הזדמנות לבחינה מחדש

של הדברים שהתרגלנו שהם "מידברן" - איך נראה קמפ, מה זו פלאיה, הקצאות, הפקה ועוד.

 

לאחר חשיבה במעגלים שונים,

אנחנו שמחים לבשר על אירוע עשור למידברן - Burn to Basics

 

המיקום 

שיטים.

אנחנו מקבלים לידינו את המתחם ויוצרים את הכפר הקהילתי הקטן שלנו, משתמשים בתשתית הקיימת, אבל גם ממציאים מחדש את כל המרחב לפי האופי והחלומות שלנו.

על השם

נדמה שבשנה הזו עם האתגרים והרגישות שבה, יש מקום למשהו יותר צנוע. יותר בסיסי או שורשי בואו נחזור לבייסיק. ברמה הקהילתית, ברמת עשרת העקרונות, ובגודל שמתאפשר כרגע.

זו גם שנת העשור למידברן, זה זמן מעולה לדבר על המקורות והשורשים הבסיסיים, החוויה הראשונית, אבל גם להביט אל עשר השנים הבאות.

 

בדומה לעיר מידברן המסורתית, גם כאן נמשיך לקיים את המבנה שאנו רגילים (עם טוויסט שתכף נדבר עליו). כמו תמיד,  מדובר באירוע המבוסס על עשרת העקרונות ונשען על חוויה.

בשונה מאירוע "רגיל", אנחנו מכוונים לקונספט עם מספר שינויים המתאימים לזמן, למצב, לדרישות השטח:

 1. מיקוד בתרבות ואמנות - העצמת חווית היצירה ועקרון ההשתתפות - אנחנו רוצים לייצר אומנות, תוכן, משחקיות לאורך כל האירוע ולא רק ב"הקמות".

 2. עיסוק וחשיבה על העתיד של מידברן (הסבר בהמשך).

 3. אין הקצאות (שמעתם נכון. תוכנית כרטוס בסוף)

 4. עיצוב אחר של "הכפר" כדי לנצל טוב יותר את המקום ולרענן את התפיסה והציפיות - מסתמן שמרכז ה"כפר" יהיה האזור בו תתקיים ההתרחשות החוויתית, המפגשים, אמנות, יצירה ועוד.
  יכלול מרחב קשוב לאנשים שחוו טראומה, להתמודדות, לעיבוד. לא ריפוי או טיפול, אבל בהחלט מודעות לכך שיש חברים בקהילה שעברו משהו קשה ומורכב בתקופה האחרונה. כמובן כמו כל דבר, זה ישען על יוזמה מהקהילה.

 


דמיינו אירוע המוקדש לחשיבה וחלימה על מי ועל מה שהיינו רוצים להיות בעשר השנים הבאות. מרחב המעודד לקחת חלק ביצירה, עשייה, שיחה וחוויות על מי שנוכל להיות.  

דמיינו אירוע בו המשתתפים מתמקמים, כמחנות או כבודדים באזורי האוהלים, ואילו רוב התוכן והאומנות מתרחשים בשני אזורים מוגדרים – במתחם המרכזי וב-Deep Playa.

דמיינו אירוע בו התוכן או התמה יותר ברורים ופחות מופשטים מאירועים אחרים, ועם זאת מאפשרים חופש מוחלט לביטוי ועשייה.

 

איך זה יקרה?

על תוכן והשתתפות

 1. השטח מסיבות לוגיסטיות, פלואו האירוע, "התנהגות" השטח, יחולק לשלושה אזורים עיקריים:

  • אזור לינה – הקמת מחנות ואוהלים (זה כמובן לא אומר שאי אפשר לארח וליצור תוכן בקאמפ. אבל רוצים לכוון לדגש על תוכן מחוץ למחנה)

  • מרכז ה"כפר"– שטח האירוע באזור ה"בנוי" של שיטים, ירכז חלקים נרחבים מהתוכן והפעילות, וחלק מהאומנות באירוע.
   את המשאב העיקרי שהוא המרחב במרכז הכפר, נחלוק יחד, נחליט עליו יחד, באמצעות סיורי שטח שנקיים עבור אמנים, מובילי מחנות ומחלקות, ופעילים בולטים בקהילה. לפי תכנים שקרמו עור וגידים נחלוק יחד את השטח כדי לאפשר כמה שיותר. 
   רעיונות שעלו עד כה: 

- יצירה מתמשכת בעץ וברזל כל האירוע.

- פרפורמנס תיאטרון  ומופעים

- סאונד על גווניו

- חוויות ארעיות וניידות במרחב.

- תרבות פילוסופיה ושיחות על חזון התנועה, פאנלים נוסטלגיים על 10 שנים אחורה וחלימה על 10 שנים קדימה יחד עם המייסדים

-הנצחה לחברי קהילה 

-כמובן עוד אין סוף רעיונות שיגיעו מכם ומכן. בשיטים ישנם חדרים ואולמות, מרחבי דשא, שטחי פעילות, שמתאימים מאוד לתפישה הזו וגם מדבר פתוח ומזמין.

 • Deep Playa – אזור המארח אומנות ומיצבים תוך שמירה על ייחודיות הטבע. לא נכניס לשם רכבים, לא נשרוף אפיג'י ככל הנראה, ולא נשנה את התכסית - בהקמות ובאירוע בכלל.

 

תוכן:

כל אירוע והסיפור שלו.

במידברן לדוגמה - את\ה כותב\ת את הסיפור שלך, למשל - גזר, שיטהול, ארט קאר, לימונים, בר קוקטיילים. פה את\ה מוזמן\ת לכתוב את הסיפור שלך בשטח הקהילתי המבוזר.

אווירה של שיתוף התוכן, מעין אירוע open source - להיות פתוחים לזה שאני לוקח\ת חלק בתוכן שלך ולהיפך בצורה ספונטנית וביחד אנחנו מעצבים את החוויה, מתנסים ביצירה ביחד, זורמים עם האנשים ותוואי השטח שיש כרגע ומדמיינים יחד. יהיה לזה ביטוי באמנות ובקרן האמנות, במרחבים הפעילים, בתכנון והגשמת התכנים.

 

תוכן ואומנות יוכלו להתקיים בשלושה אופנים: 

 • לשחק במבנה קיים \ מרחב שיוקצה ע"פ הצרכים והזמינות (אולמות/דום/מרחבים) - על זה נחליט ביחד אחרי סיור אמנים ומובילי קמפים. רשמו ביומן - סיור מובילי תוכן בקמפ ואמנים 13.4 יום שבת. פרטים בנפרד

 •  במבנה אותו יבנו בעצמם (אוהל/סככה/דום/צילייה)

 • כ-Pop Up (קופסה/עגלה/מתקן אותו מביאים ופותחים באופן זמני).

"*שימו לב - אנחנו רגילים לחשוב על תוכן מרגש בתחומי הקמפ, וזה מבורך, אבל הפעם אנחנו קוראים לקהילה לייצר את התוכן במתחם הקהילתי, באופן מכליל יותר, פתוח יותר ומרווח יותר."

 

שותפות והשתתפות:

"הכי כיף בהקמות" – כולנו שמענו את זה והרבה ורובינו חושבים כך. במוקד התרבות שלנו הוא היצירה המשותפת של התרבות והמרחב לעומת הצריכה שלו בתור תיירים. לאור הפשטות - אנחנו מדמיינים אירוע בו אין הקמות (כמעט) - מהרגע שמגיעים מקימים - ואפשר להקים עד היום האחרון של האירוע. כמובן שיש לזה התניות רישוי, ואולי לא כל החלומות שלנו בנושא יתגשמו כבר השנה, אבל אנחנו עובדים על זה ונשקף את מגבלות תנאי הרישוי בהקדם. זה יוצר משהו דינאמי וקהילתי - כותבים את הסיפור ביחד. שיתופי. אירוע של משחק מהיום הראשון של ההקמות.

 

באירוע הזה נוציא קול קורא המעודד אמנים ויוצרי תוכן לבנות ולהקים את היצירה שלה שלהם  תוך כדי האירוע, במקום להתחיל את האירוע כשהכל כבר עומד ומוכן. 

ננסה ליצור הרבה הזדמנויות לשתף אחרים בתהליך הבנייה ולחוות יחד את המראה המופלא של דברים הקורמים עור וגידים בכל שעה שחולפת ובכל יום שעובר.

לטובת אותם פרויקטים הדורשים שימוש בכלים כבדים או מסוכנים, או מרחב בטיחות, נקים אזור בנייה המאפשר צפייה ודיאלוג, אבל במרחק פיזי בטוח.

 

מחלקות הפקה:

מחלקות הפקה והובלתן תפתחנה לקול קורא להובלה. יש לנו הזדמנות להרחיב את מעגלי ההשפעה של מידברן, להכניס עוד אנשים להובלה הפקתית ותוך כדי לקבל ליווי ממובילי מחלקות ותיקים. אנחנו מקווים ליצור תמהיל חדש-ישן של מובילים, יש פה הזדמנות לצבור ניסיון וליצור שכבת מנהיגות נוספת.

מעניין אתכם? מלאו את קול הקורא עד תאריך 10.4.24 :  אני לינק לטופס

 

אתגרים לדיון:

האירוע, המקום, הקונספט מעלים לא מעט אתגרים. חשוב לנו להניח אותם כאן:

 • איך חולקים יחד את המשאבים של המקום: מרחב, מבנים, צל, מים, חשמל, חומרי גלם ואיך מנהלים את זה בצורה מבוזרת וקהילתית?

 • צל - היות והשטח יותר צפוף, איך מייצרים ניצול מקסימלי מבחינת צל? אולי יקום מעין מפ"צ צל קהילתי שזה הגיפט שלהם לכולם?

 • אש - נכון לעכשיו - מניסיון העבר במקום, הרשויות לא מאשרות הבערת אש - וזה שם אותנו בבעיה עם המטבחים בקמפ. אנחנו עובדים על כך במרץ, אבל ייתכן ונצטרך מאמץ קהילתי ורעיונות מחוץ לקופסא לפתור את העניין הזה.

 • מים- יש במקום מים זורמים, אך לא ראויים לשתייה לפני פילטור \ טיפול כלשהו. האם נוכל לחשוב על האתגר הזה בצורה קהילתית ולפתור אותו? כמו תמיד אפשר לקנות מים מבחוץ אבל זה אתגר מעניין.

 • שירותים - בגלל תנאי השטח וגישה, לא יהיו שירותים בתוך המחנות ככל הנראה. רק בנקודות מרכזיות.

 • סאונד - ככל הנראה יהיה מקום לרחבה אחת, אולי 2. בואו נדון מה אנחנו רוצים לעשות שם.

מערכת מקוונת לפתרון אתגרים בצורה קהילתית ומבוזרת- יש לנו כוונה לפתוח פלטפורמה ולתת לקהילה את האופציה לפתור בעיות, לגייס אנשים לפרוייקטים, להציע הצעות ועוד. אולי זו תהיה מערכת החלומות, אולי מערכת אחרת. פרטים בקרוב.

 

צילום באירוע

אין צילום באירוע. למה? כי זה נראה לנו משהו בייסיק בתרבות שלנו. אבל יש אתגרים. איך מתמודדים עם זה? בואו נקיים על זה שיח ונמצא פתרונות.


תוכנית כרטוס 2024

תוכנית הכרטוס מבטאת מהלך תרבותי קהילתי ואנחנו בוחרים לשים את הדגש השנה על השתתפות,

מיידיות ומאמץ קהילתי.

אופי השטח, אופי האירוע כפי שפורסם, ואופי תוכנית הכרטוס,

כל אחד מהם לבד ולחוד משפיעים עלינו תרבותית, לצד כמובן מה שכל אחד מאיתנו יביא.

 

התוכנית משקפת על מה אנחנו רוצים לשים דגש ואיך אנחנו רוצים לכוון את התרבות.

תוכנית הכרטוס המוצגת כאן לפניכם היא כלי להגשמה תרבותית.

כמו כן, זה חלק ממהלך רחב בו נשקלים בין היתר תקציבים,

,נהלים לוגיסטיים ורישוי שמשפיעים כמובן.

 

בואו נדבר על הקצאות?

הקצאות ותוכנית הכרטוס זה בסך הכל כלי. הבנו את זה.

בשנה שעברה, לקראת אירוע גדול רצינו לשים דגש על השתתפות.

הרגשנו שהדרך להגיע להשתתפות מקסימלית, כנה ואמיתית היא דרך כמה שפחות מכירה פתוחה,

וכמה שיותר הקצאה לכיוון התכנים. זה נכון לעיר גדולה.

אבל בשיטת ההקצאות גם יש בעיה מובנית ואנחנו רואים שמתוך פחד נוצרת הסחרה של הקצאות תמורת התנדבות. אין נכון ולא נכון, אבל באירוע קטן יותר אפשר להעז קצת יותר.

אנחנו מאמינים בקהילה שלנו ולכן, באירוע הקרוב: 

 1. לא יהיו כמעט הקצאות. תהיה מכירה פתוחה, מייד נדע מהי קהילת האירוע ומאותו רגע, כל מי שיש לו\ה כרטיס מוזמנת\ת להשתתף וליצור את המפגש הזה.

 2. אין העברות כרטיסים - לכל אחד ואחת יש אפשרות להחזיר את הכרטיס ל"פול" במסגרת 14 הימים המגיעים כחוק לביטול (ישנה עמלת ביטול 5% על פי חוק) והכרטיס יימכר לבא אחריו בתור שיקבע על פי סדר הכניסה למערכת.

 3. התקופות בין המכירות הן "חלונות התארגנות" - האם יש לנו מסה קריטית לקמפ או לפרוייקט? אולי זו ההזדמנות שלי למצוא שותפים חדשים למסע? זה גם בסדר להגיד - וואלה לא בשבילי הפעם, ולבטל את הכרטיס.

 4. יישמרו לסיום כ-200 "הקצאות" למשתתפים הקריטיים לתפעול האירוע, שיעשה בהם שימוש במידה ולא ימצאו כאלה מתוך כל מי שהשיג כרטיס. 
  הצלחת הניסוי = צורך ב 0 כרטיסי הקצאה. כישלון הניסוי = כולם ספארקל פוני טובעים בחשל"ש ויש 1000 הקצאות כדי שהאירוע יעבור רישוי.

 5. אין העברות כרטיסים - אפשר לבטל את הכרטיס בטווח של 14 יום והוא יחזור לפול הכרטיסים הכללי.

 

אז איך מוודאים שבמכירה פתוחה "לכל אחד יש תפקיד"? 

אמנם האירוע שנה שעברה בוטל, אבל אנחנו מאמינים שעברנו תהליך מעניין ושיח פורה על השתתפות וגיפט ולכן המכירה לאירוע שיטים 2024 תהיה פתוחה למי שהחזיק בכרטיס בתוקף ב7.10.23. כמה הערות בנושא:

 1. בעינינו, רוב מוחלט ממי שהיה מעורב באירוע שבוטל היה נכון לתת מעצמו למען הצלחת העיר שלנו.

 2. זו גם סגירת מעגל יפה (לפחות לחלק) למי שציפה לאירוע שבוטל בנסיבות כה טראגיות.

 3. נכון, הקהילה גדולה יותר ממי שהחזיק כרטיס למידברן שבוטל, ובמידה ונראה שאפשר -  נרחיב לעוד מעגלים. נסו לקחת את זה כהזדמנות להכיר עוד אנשים.

 4. ערפל המלחמה עוד כבד, ומי יודע מה צופן העתיד, אבל בהחלט ניתן לשקף שצוות
  העמותה עושה מאמצים למצוא שטח לאירוע גדול יותר בסוף השנה בו אנו מקווים שיהיה לכולנו מקום להיפגש.

 

החששות:

 • מה עושים אם החברים לקמפ לא יצליחו להשיג כרטיס? הם הרי המשפחה שלי.

 • איך המיצב שלי יקום אם לא יהיו את האנשים שאני סומך עליהם?

 • כולם כולם במכירה פתוחה? איך מוודאים שיש תוכן?

 • מה יקרה אם לא יהיו מספיק מתנדבים למחלקות הקריטיות?

 

החששות מובנים ולגיטימיים. הם עלו בהתייעצויות שקיימנו עם רבים לצד ההתלהבות מהחידוש. חשוב להבין שבכל סוג אירוע או תוכנית כרטוס שהיינו בוחרים להוציא השנה יהיו גם מאוכזבים. היריעה קצרה מלהכיל את הביקוש, בין אם בהקצאות או מכירה פתוחה.

מאידך, במכירה פתוחה תהיה ודאות מיידית על זהות באי הכפר, ואפשר להתחיל להתארגן על צוותי מחלקות, אמנות, קמפים ועוד. השאיפה היא ש"לכל אחד יש תפקיד", רק במקום מערכת תמריצים של הקצאות, אנחנו ננסה מערכת תמריצים של אמון וחיבור אישי-תרבותי ומשחקיות. "בואו נעשה את זה ביחד" ו"לכל אחד\ת יש תפקיד" זה המוקד.

אז כן. יכול להיות שהגייט יהיה פתוח רק 5 שעות ביום, או יהיה כאוס בחניה והרשויות יחייבו אותנו בסדרנים. זה יהיה מבאס ויהיו לזה עלויות. אבל תכלס? לא נראה לי שזה יקרה. אנחנו רואים את התשוקה בקהילה לחיבור דרך עשייה משותפת, יוזמה ויצירה.

ובואו - הגרלה עם סיכויים של 1 ל -3 זה לא רע בכלל…

 

מה הלו"ז?

הזמן קצר, צריך כמה שיותר ודאות. רצינו הגרלה, גילינו שזה מורכב במדינתנו היקרה,

זה הולך להיות מכירה מסורתית של f5 (אין באמת צורך ללחוץ)

 

 

 • מחיר כרטיס השתתפות - 860 ש"ח

 • מעוטי הכנסה - יעד של של 125 כרטיסים (יעשה בצורת החזר כפי שהיה ולא בהקצאה נפרדת) במחיר של 430 ש"ח

 • ילדים ונוער - היות ועל פי חוק קטינים לא יכולים לקחת חלק באירוע ללא הורה, הם לא ישתתפו וישמרו כ- 100 כרטיסי ילדים שנרכשים בצמוד לכרטיס מבוגר. אין צורך לנסות לרכוש כרטיסי ילד במכירה הראשונה.

 • הנגשה - ישמרו "הקצאות" למלווים של בעלי מוגבלות שרכשו כרטיס שחייבים מלווה.

 • משתתפי חו"ל שהחזיקו בכרטיס ב7.10 יוכלו להשתתף במכירה (לאור המצב, הסבירות נמוכה למשתתפי חו"ל רבים)

 • כרטיסי הוקרה - כ- 50 כרטיסים בעלות של 430 ש"ח (בצורת החזר) עבור מפ"צ ורסטו (על פי קריטריונים שנקבעו על ידי ראש מחלקת מפ"צ). זה מחזק את המעמד ההכרתי והוקרתי לעשייה מאומצת יותר כמו גם מאפשרת לעוד אנשים שידם אינה משגת להשתתף.

 

סיכום

המילה רדיקלי בעקרון הביטוי העצמי הרדיקלי, מגיעה מהמילה "שורשיות" ולאו דווקא קיצוניות. אמנם השינויים והחידושים עלולים להישמע "קיצוניים" לעומת מה שאנחנו מכירים, אבל לדעתנו הם דווקא יותר "שורשיים", מעניינים, מאפשרים משחק וחקר, המון ארעיות ומיידיות וכמובן מאמץ קהילתי משותף.

 

מתרגשים כבר להתחיל לעבוד על זה כולנו.

מיקם
הקונספט
על השם
איך זה יקרה
אתגריםלדון
תוכנית כרוטס
סיכום
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png
stripe1-yellow.png

טפסים

טפסים
bottom of page